top of page

Microsoft, 69 Milyar Dolar Karşılığında Activision'ı Satın Aldı

Microsoft ve Activision-Blizzard birleşmesi sonunda gerçekleşti. İngiltere'den gelen onayın ardından anlaşma tamamlandı. 2021 yılının Ocak ayından bu yana süren Microsoft - Activision anlaşması nihayet hayata geçiyor. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu'nun (CMA) onayının alınmasını bekliyordu. CMA'nın son açıklamasında, 68,7 milyar dolarlık bu "oyun değiştirici" anlaşmanın belirli şartlar altında onaylandığı açıklandı. CMA, başlangıçta bulut oyunlarındaki rekabet endişeleri nedeniyle birleşmeyi engellemişti. Ancak Microsoft, Activision-Blizzard oyunlarının bulut oyun haklarını Ubisoft'a devretme anlaşması yaparak bu endişeleri giderdi.


Microsoft'un 69 milyar dolarlık dev satın alımı, oyun dünyasının yepyeni bir döneme girişini işaret ediyor.
Microsoft'un Aktivision Satın Alması: Oyun Endüstrisinin Geleceği

Microsoft, Activision-Blizzard'ı satın alma girişimini başlattıktan yaklaşık 20 ay sonra sonunda bu anlaşmayı tamamlamış oldu. Daha önce alınan onaylara göre, Call of Duty oyunlarının PlayStation için 10 yıl boyunca devam edeceği doğrulandı.


Activision CEO'su Bobby Kotick, çalışanlara gönderdiği açıklamada, "Artık kapanış için gerekli tüm yasal onaylara sahibiz ve dünya genelinde daha fazla oyuncuya mutluluk ve bağlantı getirmeyi dört gözle bekliyoruz" dedi. Bu anlaşma, Microsoft'un bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma işlemi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda şirketi en büyük üçüncü oyun dağıtıcısı haline getirecek. Xbox ve Windows platformlarına etkileri ilerleyen zamanlarda netleşecek.


Oyun Dünyasının Geleceği


Microsoft'un Activision-Blizzard'ı satın alması, oyun endüstrisinin pek çok yönünü değiştirecektir. Microsoft'un sektördeki önemli bir oyuncu haline gelmesiyle birlikte, oyuncuların gelecekte neler bekleyebileceği konusunda pek çok spekülasyon bulunuyor. Bu dev birleşme, oyun dünyasında yenilikçi deneyimler sunmayı hedefleyerek, sektörün gelişmesine ve evrimine katkıda bulunmayı vaat ediyor.


Microsoft'un 68,7 milyar dolarlık bu anlaşması, oyun sektöründe nasıl bir değişim getirecek? İşte detaylar!
Büyük Birleşme: Microsoft ve Activision-Blizzard İttifakı

Gelecekte Neler Olacak


Oyuncu topluluğu, bu yeni dönemin nasıl şekilleneceğini merakla bekliyor. Microsoft'un Activision-Blizzard'ı satın alması, oyun endüstrisinin geleceğini yeniden tanımlama potansiyeline sahip. Kalite ve erişilebilirliğe verdikleri önemle, oyun deneyiminin yeni zirvelere ulaşması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu birleşme, oyuncular için yenilikçi deneyimler sunmayı taahhüt ederek, sektörün gelişmesini ve evrilmesini sağlayacak gibi duruyor.


Comments


bottom of page